Operacja powiększania piersi.

lekarze specjaliści > Powiększanie piersi > Operacja powiększania piersi.

Specjaliści Radzą

Operacja powiększania piersi.

Do operacji powiększania piersi lekarz - specjalista chirurgii plastycznej - na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia zaproponuje wybór takich implantów które zapewnią osiągnięcie oczekiwanego efektu.

Z czego wytworzone są endoprotezy?
Wszystkie endoprotezy posiadają zewnętrzną warstwę (ścianą) wykonaną z cienkiego, mocnego elastomeru silikonowego. Warto przypomnieć, że silikon w postaci stałej jest stosowany również do produkcji wielu innych wszczepianych do organizmu urządzeń medycznych np. cewników, protez stawowych itp. Wewnątrz - endoprotezy mogą być wypełnione żelem silikonowym lub fizjologicznym roztworem soli, czyli płynem, który swym składem odpowiada płynowi tkankowemu człowieka. Inne sposoby wypełnienia są na razie w fazie badań i prób klinicznych.

Czy protezy wypełnione żelem silikonowym są bezpieczne?
Bardzo liczne badania kliniczne i epidemiologiczne w czołowych ośrodkach medycznych na świecie nie wykazały dotychczas związku przyczynowego pomiędzy stosowaniem endoprotez wypełnionych żelem, a powstawaniem chorób W szczególności - nie potwierdzono pogłosek o rzekomym wpływie na powstanie raka piersi lub chorób autoimmunologicznych. Oczywiście, należy stosować endoprotezy bardzo wysokiej jakości sprawdzonego producenta. Nie ma bowiem wtedy obaw o przesączenie się żelu poza torebkę, lub o jej pęknięcie.

A gdyby nastąpiło pęknięcie, np. na skutek silnego urazu?
Wtedy protezę należy usunąć. Żel silikonowy wydostający się poza protezę - do tkanek - może powodować z czasem stany zapalne, a później zwłóknienia. Nie należy do tego dopuścić.

Jak bezpieczne są protezy wypełnione fizjologicznym roztworem soli?
Jak już wspomniano, jest to płyn odpowiadający naturalnemu płynowi tkankowemu. Jest całkowicie obojętny dla organizmu, świadczy o tym chociażby fakt, że stosuje się go do rozpuszczania zastrzyków i do kroplówek dożylnych. Jeśli z jakichś powodów płyn ten wydostałby się z protezy, zostanie wchłonięty przez organizm bez żadnych konsekwencji.

Jak może zareagować organizm na obecność protezy?
Organizm wytwarza wokół endoprotezy delikatna torebkę z tkanki łącznej. Jest to reakcja normalna; taka torebka nie jest wyczuwalna. Natomiast w niektórych przypadkach, na szczęście rzadkich, torebka może stać się grubsza i ulega obkurczeniu. Wtedy może stać się wyczuwalna. Stosując się do odpowiednich zaleceń lekarza w okresie pooperacyjnym - można przeciwdziałać temu zjawisku.

O ile można powiększyć piersi?
Nie należy dążyć do zbytniej przesady. Powiększone piersi powinny być proporcjonalne do wzrostu i do kształtu klatki piersiowej, powinny naturalnie harmonizować z figurą. Przykładowo rozmiar biustu 70A powiększy się do 70B lub 70C. Najlepszym doradcą w doborze odpowiedniego rozmiaru i rodzaju endoprotezy jest doświadczony specjalista chirurgii plastycznej.

Jakie jest ryzyko związane z poddaniem się operacji?
Ryzyko powikłań operacji wykonywanej przez doświadczonego chirurga przy współudziale doświadczonego anestezjologa jest bardzo niewielkie. Przed zabiegiem należy wykluczyć choroby, które są przeciwwskazaniem do każdej operacji, np. wadę serca, znaczne nadciśnienie, zaawansowaną cukrzycę itp. Należy też pamiętać o powikłaniach, które mogą zdarzyć się przy każdym zabiegu (krwiak, zakażenie itp.), choć zdarzają się one niezwykle rzadko. Małe krwiaki ulegają wchłonięciu, duże - mogą wymagać interwencji chirurgicznej. W przypadku zakażenia początkowo stosuje się leczenie zachowawcze - antybiotyki. W krańcowych niezwykle rzadki, przypadkach może zaistnieć konieczność usunięcia endoprotezy. Po wyleczeniu zakażenia wszczepia się wówczas nową.

Czy operacja wiąże się ze znacznym bólem?
Nasilenie bólu jest sprawą bardzo indywidualna. Oczywiście, tkanki rozciągając się - reagują bólem. Ale temu można i należy przeciwdziałać, podając zawczasu odpowiednie leki. Należy również początkowo ograniczyć ruchy w stawach obręczy barkowej.

Jak długo trwa operacja, jaki jest okres rekonwalescencji?
Operacja trwa zwykle 1,5 - 2 godzin, a pobyt w klinice - 1 - 2 dni, w zależności od potrzeb. Okres rekonwalescencji obejmuje kilka tygodni, ale oczywiście każdy kolejny tydzień wygląda inaczej. Z każdym dniem dolegliwości zmniejszają się, a zakres dozwolonych wysiłków - zwiększa. Rozpoczyna się też wykonywanie odpowiednich masaży. Masaże te mają przeciwdziałać obkurczaniu się torebki łącznotkankowej wokół protezy (o czym wspominaliśmy wcześniej). Początkowo nosi się opatrunek z bandażem elastycznym. Na końcowy efekt operacji powiększania piersi trzeba trochę poczekać. Powrót do sprawności w czynnościach domowych jest szybki. Należy natomiast ograniczyć przez pewien czas większe wysiłki fizyczne i uprawianie sportów.

A co z badaniami mammograficznymi, podobno nie można ich wykonywać?
Zawsze należy poinformować przeprowadzającego badanie o obecności protez. Istnieją bowiem odpowiednie sposoby, aby bez przeszkód uwidocznić gruczoł, niezależnie od obecności endoprotez.

Czy po operacji wszczepienia endoprotezy można w przyszłości karmić piersią?
Jeżeli endoprotezy są umieszczone pod mięśniem piersiowym, który znajduje się z tyłu za gruczołem piersiowym - karmienie odbywa się bez problemów.

Czy może nastąpić konieczność wymiany endoprotezy?
Endoprotezę trzeba usunąć lub wymienić w przypadku wyciekania jej zawartości, zakażenia, bardzo silnego obkurczania się torebki lub uszkodzenia w wyniku bardzo silnego urazu, np. wypadku samochodowego.

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl